تبلیغات
سرزمین متفاوت - سیل
سرزمین متفاوت
blog2blog
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

عوامل اصلی ایجاد سیل

از زمان‌های ماقبل تاریخ، مردم بجهت دسترسی به سیستم حمل ونقل ارزان و راحت و همچنین داشتن دسترسی به منابع غذائی و تجارت، در کنار دریا‌ها و رودخانه‌ها مسکن می‌گزیدند؛ چنانچه جمعیت انسانی در کنار منابع طبیعی آبی متمرکز نبودند، هیچ نگرانی از بروز سیل وجود نداشت. ولی بهر حال وجود خاک حاصلخیز کنار رودخانه‌ها منوط به جاری شدن سیلاب‌های متعدد و وجود انواع رسوب گذاری‌های عادی همراه با آن می‌باشد.سیلاب‌های برخاسته از دریا قدرت ایجاد طغیان‌ها و یا در هم نوردیدن استحکامات ضد سیل مانند سیل شکن‌ها و همچنین صاف کردن تپه‌های شنی یا پر کردننواحی گود زمین را دارا است. بنابر این در زمین‌های ماورای این استحکامات ساحلی امکان سیل گرفتگی و آسیب دیدگی متصور است. عواملی مانند طوفان‌های سهمگین طوفان‌های برق آسا، جذر و مد بلند، پدیده تسونامی و یا ترکیب اینها، باعث ایجاد سیلاب‌های دریایی می‌گردند. از آنجائیکه اکثر مناطق شهری در کنار ساحل بنا شده‌اند، این تهدید جدی در تمام نقاط جهان وجود دارد.[[پرونده: | قابل کلیک | رودخانه راک آب ناشی از سیل در داخل شهر فورت اتکینسون، ویسکانزین.]] بسیاری از رودخانه‌ها که در مرز‌های زمین‌های نسبتا مسطح جاری هستند، دشت‌های سیلابی را تشکیل می‌دهند. در هنگام شدید بودن سیل، جمع شدن گل ولای بروی زمین‌های زراعی باعث کاهش حاصل خیزی آن‌ها خواهد گردید. در فرهنگ‌های کشاورزی اولیه، ارتباط چرخه سالیانه سیل و سال زراعی از اهمیت بالائی برخوردار بوده بخصوص در مورد مصریان باستان ساکن در مجاورت رود نیل و ساکنان بین النهرین در کنار رود خانه‌های دجله و فرات.سیل معمولا زمانی بوقوع می‌پیوندد که یک سطح پست زمین از آب پر شده باشد. بدترین حالت‌های سیل رودخانه‌ای معمولا در زمین‌های حاشیه‌ای یک رود جاری می‌شود. بعنوان نمونه می‌توان از سیل‌های کوئینزلند در ژانویه سال ۱۹۹۹ نام برد که در آن بخش جنوب شرق کوئینزلند بزیر آب فرو رفت. سیل زمانی رخ می‌دهد که خاک و پوشش گیاهی یک منطقه توانائی جذب کامل آب را نداشته باشد. در این زمان حجم آب بصورت غیر قابل کنترل از طریق کانال‌های رودخانه‌ای یا حفره‌های طبیعی و یا مخازن آب دست ساز بشر، ریزش می‌نماید.

اقدامات قبل از وقوع سیل:

از خانه سازی در حریم رودخانه، آن هم با مصالح نامناسب بپرهیزید. كیف امدادوكمكهای اولیه را تجهیز نموده و آن را در دسترس قرار دهید. برای زمان وقوع سیل در ظرفهای مطمئن ، آب سالم ذخیره كنید. مقداری غذا به صورت كنسرو ذخیره نمائید. وسیله روشنایی تهیه كنید. (چراغ قوه، شمع،...)اسناد واوراق بهادار را در جعبه ای ضدآب و مطمئن قرار دهید. اگر آب‌گرم‌كن و یا وسایل برقی در معرض سیل قرار دارند، آنها را در جایی بالاتر از سطح موجود قرار دهیدبرای جلوگیری از برگشت آب سیل و فاضلاب از طریق مجاری فاضلاب  به داخل منازل، «دریچه‌های كنترل»  فاضلاب تعبیه نمایید. برای جلوگیری از ورود سیلاب به داخل خانه، در مسیر آن سد خاك‌ریز و سیل‌بند بسازید. اگر در جایی زندگی می كنید كه دائما با خطر سیل گرفتگی مواجه هستید با استفاده از مصالح مناسب و تمهیدات لازم ، ساختمان خود را ضدآب كنید و دیوارهای زیرزمین‌ را با عایق‌های ضد آب بپوشانید تا جلوی نفوذ آب و آسیب‌های بعدی گرفته‌شود. منزل خود را در مقابل حوادث بیمه نمائید.لزوم رعایت اصول و ضوابط مهندسی رودخانه در احداث پلها مطابق استاندارد.

مطالعه و اجرای طرحهای سیستم هشدار سیل (مناطق پرجمعیت، كوهستانی و رودخانههای بزرگ).

حفاظت و جلوگیری از دخل و تصرف غیرمجاز در بستر رودخانهها و مسیلها.

پاكسازی و دفع انباشتههای طبیعی و مصنوعی در محدوده پلها و زیرگذرها با هماهنگی شركتهای آب منطقهای.

لزوم استفاده از كارشناسان شركتهای آب منطقهای در هنگام بروز سیلاب به منظور ثبت آمار و خسارات سیلاب و یكنواختسازی آمار و اطلاعات و استفاده از نظرات كارشناسی شركتهای آب منطقهای در زمینه تحلیل علل بروز و تشدید سیل و چگونگی مقابله و كاهش خسارات در حین وقوع سیل.

نصب تابلوهای هشدار سیل در مسیر رودخانههای سیل خیز (در نقاط خاص و مهم و با توجه به شرایط رودخانهها و مسیر سیلها).

ایجاد نظام هشدار و مدیریت سیل (حوزههای كوچك و پرجمعیت كوهستانی – مناطق شهری – رودخانههای بزرگ).

لزوم به كارگیری و توسعه نقش بیمه در سرمایهگذاری طرحهای پیشگیری و جبران خسارات ناشی از سیل.

ارایه خدمات آموزش عمومی از طریق جمعیت هلالاحمر، آموزش و پرورش و رسانههای عمومی با هماهنگی كمیتههای فرعی پیشگیری از سیل در استانها.

 

اقدامات هنگام وقوع سیل:

همیشه و همه جا اصل خونسردی را حفظ كنید.

برای اطلاع از وضعیت و گرفتن دستورات لازم به رادیو، تلویزیون و یا اعلام بلندگوهای عمومی گوش دهید در صورتی كه دستور تخلیه داده شد فوراً این كار انجام دهید.

وسیله روشنایی تهیه كنید (چراغ قوه، شمع و ...)

به سرعت كمی غذا و آب ذخیره كنید. (ممكن است منابع آب آلوده گردد و مواد غذایی یافت نشود) و از مصرف مواد غذایی در تماس با سیل و فاقد ظرف ضد آب خودداری شود. از غذاهای كنسرو شده سالم استفاده نمایید.

در خارج از منزل مواظب سیمهای برق كه روزی زمین افتاده (خصوصا در آب) باشید تا دچار برقزدگی نشوید.

در هنگام رانندگی مراقب شیبها و پیچهای جاده باشید به آرامی و با خونسردی رانندگی كنید (ترمزها بخوبی كار نمیكند).

اگر خانه شما در محل مرتفعی است و خطر آب گرفتگی شما را تهدید نمیكند نیاز به خروج از منزل نمیباشد.

جریان برق، آب و گاز را برای اجتناب از آتشسوزی و برقگرفتگی و انفجار قطع كنید.

در صورت ترك خانه اشیاء گران قیمت را به محلهای بالاتری در منزل ببرید درها را قفل كنید.

مناطق كم ارتفاع را سریعا ترك نمایید.

به نقطه مرتفعی دور از رودخانهها، نهرها و زهكشی بروید.

از فاضلابها و جویبارهای به ظاهر آرام دوری نمایید. و از ورود به جریان پرشتاب آب بدون توجه به قابلیت شناگری كه خطر غرق شدن را به دنبال دارد، اجتناب كنید.

سیلابهایی كه سطح جاده و پلها را پوشانده است دارای قدرت مافوق تصور است.

راهرفتن و یا رانندگی در سیلاب خطرناكترین كاری است كه ممكن است انجام دهید.

وسایل نقلیه، حیوانات مزرعه و اشیاء قابل حمل و نقل را به نزدیكترین محل مرتفع انتقال داده شود. خودروها و وسایل نقلیه محلهای امنی در مقابل سیل نمیباشد زیرا خودرو ممكن است در آب جاری از كار بیافتد و یا توسط آب حركت داده و برده شود.

حشرهكشها را از آب دوری كنید چون امكان دارد آلودگی خطرناكی را موجب شود.

اقدامات بعداز وقوع سیل:

خود را به نزدیكترین محل امدادرسانی هلال احمر یا استانداری برسانید، غذا، البسه، و كمكهای

اولیه در آنجا موجود است. برای اطمینان از سالم بودن آب آشامیدنی حتماً به گزارش اخبار محلی توجه كنیدو آب آشامیدنی را قبل از مصرف بجوشانید.از سیلاب دور شوید، چراكه این آب ممكن است با روغن، گازوییل، یا فاضلاب آلوده‌شده‌ باشد و یا احتمال دارد در اثر تماس با خطوط نیروی برق زیرزمینی، جریان برق پیدا كرده ‌باشد.از آب در جریان فاصله بگیرید.به مناطقی كه سیلاب عقب‌نشینی كرده‌است توجه كنید، زیرا خیابان‌ها و جاده‌ها ممكن است بخاطر جریان سیل ضعیف شده ‌باشد و در اثر وزن خودرو فرو برود.از خطوط فشار قوی دوری كنید.زمانی به خانه بازگردید كه مسئولان وضعیت را امن اعلام كنند.از ساختمان‌هایی كه اطرافش را آب احاطه كرده‌است، دور شوید.هنگام ورود به منزل نهایت احتیاط را بنمایید، ممكن است پی‌های ساختمان آسیب‌دیده باشد ولی در ابتدا خرابی دیده نشود و ظاهر خانه سالم به نظر بیاید.سعی كنید در طول روز به منزل برگردید تا استفاده از وسایل روشنائی لازم نباشد. چنانچه مجبور هستید شبانه به خانه برگردید، خیلی محتاط باشید، از فانوس، مشعل، كبریت، برای روشن كردن ساختمان استفاده نكنید، چراغ قوه را نیز قبل از ورود به ساختمان روشن كنید.از غذاهای كنسرو شده استفاده نمائید.لوازم برقی را قبل از استفاده كنترل و خشك كنید.آبهای جمع شده برای گودال ها شرایط مناسبی را برای رشد حشرات به خصوص پشه ها ایجاد خواهد كرد، بنابراین از توری در محل اقامت خود استفاده نموده و پوشاك آستین بلند و چكمه های ساق بلند بپوشید.چون سیل باعث خارج شدن مارها از لانه‌های خود می‌شود بعد ازسیل مراقب مارگزیدگی باشید.پس از سیل احتمال شیوع بیماریهای عفونی مانند عفونت های دستگاه گوارش از جمله هپاتیت، وبا، و حصبه و...

پیش بینی سیل:

هدف از پیش بینی سیل برآورد دبی جریان و سطح سیلابی است که در یک دوره بازگشت مشخص (مثلا در یک دوره 25 ، 50 یا 100 ساله) احتمال وقوع آن وجود دارد. نتایج این پیش بینی که سیلاب طراحی نام دارد، به عنوان مبنایی برای انتخاب روشهای مقابله با سیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیلاب طراحی معمولا بر مبنای هزینه لازم برای کنترل آن و میزان ریسک و خطری که تخریب سیستم کنترل سیلاب پیشنهادی برای جان انسانها دارد، انتخاب می‌شود.در مواردی که گسیختگی سازه آبی منجر به از دست رفتن جان انسانها و اموال زیادی بشود، طراحی بر مبنای سیلابها با احتمال رخداد کمتر و دوره بازگشت طولانی تر ، مثلا سیلاب 1000 ساله و حتی بیشتر ، انجام می‌شود. سطح گسترش و ارتفاع این سیلابها بیش از سیلابهایی است که از احتمال رخداد بیشتری برخور دارند. پیش بینی سیلاب طراحی به دو صورت تحلیلی و زمین شناسی انجام می‌شود که اغلب مکمل یکدیگرند. عواملی که برای پیش بینی تحلیلی سیلاب مورد توجه قرار می‌گیرند شامل موارد زیر است.بررسی توپوگرافی بخشی از حوضه آبریز که جریان آب را به منطقه مورد مطالعه تامین می‌کند.تعیین نوع پوشش سطح زمین (سنگ ، خاک ، گیاهان) ، جهت تخمین نسبت آب جاری شده به آب نفوذی و تبخیرشده.تعیین بزرگترین رگبار و بارندگی محتمل با توجه به داده‌های موجود.توجه به فصل ، زیرا شرایطی مثل اشباع بودن زمین از آب یا پوشیده بودن سطح آن از برف تاثیر مستقیمی بر جریان سطحی آب دارند.تعیین ظرفیت ذخیره بستر اصلی رود و دشت سیلابی اطراف آن ، تغییرات احتمالی در ظرفیت ذخیره بخشهای پائین رود در آینده نیز مورد توجه قرار گیرد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 26 بهمن 1388 :: نویسنده : داود امین زاده
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : داود امین زاده
نویسندگان
نظرسنجی
♦نظرتون رو در مورد وبلاگمان ارسال نمایید♦باتشکر♦جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
ادكلن  Chi Chi آویز عقیق با ایه و ان یکاد  ساعت Led پوما - ساعت مخفی پوما صلوات شمار دیجیتال خاتــــم آچار همه کاره 3 دستگاه ضد خواب راننده گردنبند متولدین شهریور ماه بولگاری اصل لیزر پوینتر50 وات( برد 7 کیلومتر) دستگاه بلوتوث بر روی كامپیوتر موچین جادویی سیم کارت ریدر به همراه رم ریدر