تبلیغات
سرزمین متفاوت - رعدوبرق
سرزمین متفاوت
blog2blog
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

رعدوبرق

رعد و برق نوعی تخلیه الکتریکی است که در اثر الکتریسته ساکن بین دو ابر و زمین ایجاد می شود .  درصورت بارش شدید و تندر حتما شاهد رعد و برق خواهیم بود. با اینكه اكثر مجروحین بواسطه برخورد صاعقه كشته نمی‌شوند، لیكن اغلب در درازمدت علائم ضعف و ناتوانی از خود نشان می‌دهند.

در پی تندر، خطرات دیگری ازجمله توفان، بادهای سهمگین، تگرگ و بروز سیل‌های ناگهانی، هم احتمال وقوع دارد.تندرهای خشك كه باران به همراه ندارد، نیز بسیار شایع است.در تندرهای‌ بارانی، باران حاصل از آن بخار می‌شود، اما رعد و برق می‌تواند به زمین رسیده باعث بروز آتش‌سوزی‌های سهمگین ‌شود.

 

دیدکلی:

پدیده زیبا ولی خطرناك آذرخش یا برق ، تخلیه الكتریكی در جو زمین است.همه شما تا به حال غرش آسمان "رعد و برق" و نیز تلاطم ابرها و ایجاد نورهای درخشان لحظه ای در آسمان را دیده اید.و سوالات زیادی كه…

 این صدا چه بود؟

این نور چگونه تولید می شود؟

چگونه از نور آذرخش استفاده كنیم؟

برق آسمان چه فواید و مضراتی دارد؟

 و هزاران سوال از این قبیل …

آزمایش فرانکلین:

فرانكلین در مواقع طوفان تندری بادبادكی را با یك میله آهنی به هوا فرستاد. انتهای پایین ریسمانی كه به بادبادك متصل بود به كلید دری بسته می شد. وقتی كه ریسمان مرطوب و به رسانای الكتریكی تبدیل می شد، فرانكلین می توانست جرقه ها را از كلید بگیرد، بطری لید را پركندو سایر آزمایش هایی را كه معمولاً با ماشین ویمچورست صورت می پذیرفت، انجام دهد.باید خاطرنشان كرد كه چنین آزمایشاتی بسیار خطرناكند زیرا آذرخش ممكن است به بادبادك بخورد و آن وقت بار زیادی از بدن آزمایشگر به زمین برسد (برق گرفتگی شدید). در تاریخ فیزیك چنین موارد دردناكی وجود دارند. مثلاً در سال 1753ریچمن (G.Richman) كه با لومونوسوف كار می كرد در سن پترزبورك توسط آذرخش كشته شد.البته با این آزمایشات نشان دادند كه ابرهای طوفانی واقعا بار الكتریكی دارند.

ماشین تندرلومونوسوف:

لومونوسوف یك ماشین تندر ساخت. خازنی كه در آزمایشگاه او نصب شده بود و با سیمی كه انتهایش از اتاق خارج و بر تیرك بلند بالابرده شده بود، با الكتریسته جو باردار می شد. در مدت طوفان های تندری ، با لمس كردن خازن می شد جرقه را از آن خارج كرد.

چگونگی تشکیل رعد وبرق:
بر اثر برخورد ابرهای دارای بارهای غیر همنام ، واكنشهای الكتریكی شدیدی به صورت نور و صدای شدید بنام صاعقه یا رعد و برق تولید میگردد و براساس مطالعات به عمل آمده توسط متخصصین تعداد رعد و برق در هر لحظه در سراسر دنیا بین 1500 تا 2000 بار میباشد .

این پدیده یك تخلیه ی الكتریكی شدید و بسیار سریع در هواست و همین تخلیه الكتریكی است كه نور و صدا تولید میكند ؛ در هنگام رعد و برق ، برق در جریانات هوایی ِبالا و پایین ِقوی داخل ابرهایی موسوم به كومولونیمبوس تاریك شكل می گیرد ؛ در این شرایط قطرات آب ، تگرگ و كریستال های یخ با یكدیگر برخورد می كنند ، دانشمندان عقیده دارند كه این برخوردها بارهای الكتریكی را در ابر به وجود می آورد ؛ بارهای الكتریكی منفی و مثبت در ابر از یكدیگر جدا می شوند ، بارهای منفی به بخش پایین تر ابر سقوط می كنند و بارهای مثبت در بخش های میانی و بالاتر می مانند ، موقعی كه اختلاف بارها به قدر كافی بزرگ می شود ، یك جریان الكتریسیته از ابر به پایین و به زمین جریان پیدا می كند یا از یك بخش ابر به بخش دیگر یا از یك ابر به ابر دیگر جریان می یابد ، كه این بار معمولا مثبت و روی سطح زمین بار منفی القا میكند و به این ترتیب مجموعة ابر، هوا و زمین به یك خازن بسیار بزرگ تبدیل میشود كه لحظه به لحظه بار آن بیشتر میشود و بنابراین اختلاف پتانسیل دو قطب آن افزایش پیدا میكند.

بالاخره مقدار این بار الكتریكی آنقدر زیاد میشود كه اختلاف پتانسیل بین ابر و زمین به 10 تا 100 میلیون ولت میرسد و میدان الكتریكی حاصل از چنین اختلاف پتانسیلی میتواند هوا را با اینكه در حالت عادی نا رسانا ست در یك سیر خاص یونیزه و آنرا به رسانا تبدیل میكند و به محض اینكه چنین سیری از مولكولهای یونیزه رسانا از ابر تا زمین ایجاد شود بارهای الكتریكی به طرف هم حركت میكنند و در عرض 0.0001 ثانیه جریان وحشتناكی در حدود 30 هزار آمپر از هوای یونیزه میگذرد .اما هر جریانی ضمن عبور از ماده با مقاومت اتمهای آن روبرو میشود و این مقاومت بخشی از انرژی الكتریكی را به گرما تبدیل میكند .

با استفاده از اصول اولیه الكترومغناطیس میتوانید تخمین بزنید این جریان در ولتاژ 10 میلیون ولت ، توان گرمایی در حدود 100 میلیارد وات دارد و میتواند گرمایی در حدود 10 میلیون ژول ایجاد كند ؛ این گرما باعث میشود دمای هوا در مسیر آذرخش به 30 هزار درجه سانتی گراد برسد ، كه این تغییر ناگهانی دما (از حدود 300 كلوین به 300 هزار كلوین) حجم هوا را 100 برابر میكند و این یعنی یك انفجارِ واقعیِ انبساطِ سریع و شدید هوا ، كه یك موج ضربتی(shock wave) در هوای اطراف ایجاد میكند و امواجی را با فشار بین 10 تا 30 اتمسفر بوجود میآورد ، كه با سرعت صوت و به شكل تندر یا رعد به گوش ما میرسد ، اما گرمای ایجاد شده غیر از انبساط بلاهای دیگری هم سر مولكولهای هوا میاورد ، جریان شدیدی كه از هوا میگذرد ، آن را گرم میكند و به تابش وا میدارد و تابشی است كه یك مسیر نورانی بین ابر و زمین ایجاد میكند .

 

اقدامات قبل از رعدوبرق:

درختان و شاخه‌های پوسیده و خشكی را كه در طول یك توفان احتمال سقوط دارند و ممكن است، باعث ایجادخسارات مالی و جانی شوند را قطع نمائید.بعد از دیدن رعد و برق تا شنیدن غرش آسمان حداكثر تا 30 می‌توانید بشمرید به داخل بروید تا30 دقیقه بعد از شنیدن صدای آخرین غرش نیز داخل خانه بمانید. از درب و پنجره و بخاری دیواری ، شوفاژ و دیگر هادی های الکتریسیته دور شوید. به منظور جلوگیری از خطر آتش سوزی ناشی از صاعقه نسبت به نصب برق گیر در ساختمان های بلند اقدام کنید. اشیای بیرون خانه كه ممكن است به اطراف پرتاب شده و باعث ایجاد صدمه شوند را در محل مناسب قراردهید. پشتدری‌ها و درهای بیرونی را چفت كنید، سایبان‌ها و پرده‌ها را بكشید. برای كسب خبر از مقامات محلی از رادیو باتریی استفاده‌كنید. از قرارگرفتن در مجاورت برق‌گیرهای طبیعی مثل درختان بلند و تنها در فضای باز. از قرارگرفتن در ارتفاعات،‌ بالای تپه‌ها، روی مراتع، ساحل و روی یك قایق شناور.

 اقدامات هنگام وقوع رعدوبرق:

فعالیت‌های بیرون خانه را متوقف كنید. درزمان وقوع رعد و برق از منزل خارج نشوید. در صورتی که در اتومبیل هستید ،‌ در محل مطمئن توقف کنید و موتور را خاموش کنید و آنتن ماشین را پائین بکشید. داخل ساختمان و یا خودروی سقف‌دار بمانید. بدنه فولادی یك خودروی سقف‌دار بشرطی‌كه فلز آن را لمس نكنید از شما بخوبی محافظت می‌كند. از درختان ، تپه ها ، دیرکها ، سیم برق هوایی ، لوله های فلزی و آب دور شوید.اگر در حال شناکردن هستید، فوراً از آب بیرون بیائید،و یا روی قایق سوارید، سریعاً به سمت ساحل برگردید. هنگام صاعقه می توانید، به داخل ساختمان یا ایستگاه ترن زیرزمینی بروید . دوش و حمام نگیرید چون ممكن است لوازم حمام باعث انتقال جریان الكتریسته شوند.تنها در مواقع اورژانسی آنهم درصورت امكان از یك تلفن ‌بی‌سیم استفاده كنید. دوشاخه تمام وسایل‌برقی مثل رایانه را از برق خارج‌كنید. هواكش را خاموش‌كنید. جریان برق ناشی از رعد و برق ‌می‌تواند باعث بروز صدمات جدی شود. از قرارگرفتن در آلونك‌ یا ساختمان‌‌های تنها در فضای باز. همچنین پرهیز از نزدیك‌شدن به هر وسیله فلزی مثل تراكتور، تجهیزات كشاورزی، موتورسیكلت و دوچرخه.

اقدامات بعدازوقوع رعدوبرق:

درصورت نیاز به كمك با 115 تماس بگیرید.درصورت مواجهه با فرد مصدوم، فوراً وضعیت تنفس (درصورت قطع تنفس مصدوم،سریعاً تنفس مصنوعی به او دهید)، و نبض (درصورت عدم لمس نبض كاروتید در مصدوم، احیای قلبی ـ ریوی را انجام دهید) را كنترل نمائید.محل ورود و خروج جریان الكتریسیته را برای یافتن علائم سوختگی بررسی و پانسمان كنید. همچنین مراقب آسیب‌های وارده به سیستم‌ عصبی، شكستگی استخوان‌ها و ازدستدادن بینایی و شنوایی  در مصدوم را بررسی نمائید.

نوع مطلب : تغییرات زمین، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 26 بهمن 1388 :: نویسنده : داود امین زاده
دوشنبه 13 شهریور 1396 08:03
In fact when someone doesn't be aware of then its up
to other people that they will help, so here it occurs.
جمعه 2 تیر 1396 21:05
قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آغاز آیا واقعا
نشستن خوب با من پس از برخی از زمان.

جایی در سراسر جملات شما قادر به من
مؤمن اما فقط برای بسیار در حالی که کوتاه.
من این کردم مشکل خود را با جهش در منطق و یک خواهد را سادگی به پر همه کسانی شکاف.
اگر شما که می توانید انجام من خواهد بدون شک بود مجذوب.
دوشنبه 21 اسفند 1391 11:47
خیلی خوب بود ولی سایتت خیلی قدیمیه
یکشنبه 14 اسفند 1390 15:54
بابا دستت درد نکنه کارمو را انداختی
داود امین زادهقربانت.مطلب دیگه ای هم خواستی بهم بگو تا برات سند کنم اینم ایمیلمه:
play.mail20@yahoo.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : داود امین زاده
نویسندگان
نظرسنجی
♦نظرتون رو در مورد وبلاگمان ارسال نمایید♦باتشکر♦جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
ادكلن  Chi Chi آویز عقیق با ایه و ان یکاد  ساعت Led پوما - ساعت مخفی پوما صلوات شمار دیجیتال خاتــــم آچار همه کاره 3 دستگاه ضد خواب راننده گردنبند متولدین شهریور ماه بولگاری اصل لیزر پوینتر50 وات( برد 7 کیلومتر) دستگاه بلوتوث بر روی كامپیوتر موچین جادویی سیم کارت ریدر به همراه رم ریدر