تبلیغات
سرزمین متفاوت - چندواقعیت جالب درموردزمین
سرزمین متفاوت
blog2blog
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

چندواقعیت جالب درموردزمین:

صفحات هموار زمینی، این سیاره را محل مناسبی ساخته
زمین یگانه سیاره دارای صفحه هموار در منظومه شمسی است. پوسته یا قشر بیرونی زمین به مناطق مختلف بنام صفحه های هموار زمین ساختی تقسیم شده اند. این مناطق بر فراز ماگما یا خمیر مواد معدنی داخلی زمین شناور بوده و می توانند برخلاف هم حركت كنند. هر گاه دو صفحه با هم برخورد كنند، امكان دارد یك صفحه زیر صفحه دیگر برود. این پروسه بسیار مهم است. زمانیكه گیاه های میكروسكوپی در آبها می میرند به عمق ابحار سقوط می كنند. طی مدت بسیار طولانی، بقایای این نوع حیات كه سرشار از كاربن شده اند، دوباره به قسمت داخلی زمین می روند و بازسازی می شوند. این گیاهان كاربن را از اتموسفیر زمین تخلیه می كنند و در نتیجه ما را در برابر اثرات گلخانه ای نجات می دهند و مانع آنچه كه در زهره اتفاق افتاده، می گردند.
بدون صفحه های هموار زمینی، هیچ راهی برای بازسازی كاربن وجود نداشته و در نتیجه زمین بیش از حد داغ می گردد.
   2. زمین تقریبأ یك كره یا گوی است
شكل زمین را می توان بصورت كره ای كه در قطبین پهن شده تصور نمود. در واقع یك گوی است، اما گردش زمین باعث می گردد تا در استوا متورم شود. بدین معنی است كه اندازه گیری از قطب تا قطب دیگر حدود 43 كیلیومتر كمتر از قطر زمین در استوای آن می باشد.

با اینكه بلندترین كوه روی زمین البرز، اما دورترین كوه از مركز زمین كوه چیمبورازو در اكوادور می باشد.
   3. زمین اكثرأ از آهن، اكسیژن و سیلیكون تركیب شده
اگر بتوانیم زمین را به ستون های جداگانه مواد معدنی تقسیم كنیم در آنصورت 32.1 درصد آهن، 30.1 درصد اكسیژن، 15.1 درصد سیلیكون و 13.9 درصد مگنیزیم می باشد. طبعأ اكثر این مقدار آهن در هسته زمین قرار دارد. اگر بتوانید به زیر زمین بروید و هسته آن را بررسی كنید، می بینید كه 88 درصد از آهن تشكیل شده است.
 47 درصد پوسته یا قشر زمین را اكسیژن تشكیل داده.
   4. 70 درصد سطح زمین را آب پوشانیده
وقتیكه فضا نوردان برای اولین بار به فضا رفتند و با چشم سر به زمین دیدند، آن را سیاره آبی ( آبی رنگ) نامیدند و این جای تعجب نیست. زیرا 70 درصد سیاره ما را اقیانوس ها پوشانیده و 30 درصد باقیمانده آن زمین خشك و سفت است كه بالاتر از سطح بحر قرار دارد.
   5. اتموسفر زمین تا 10 هزار كیلومتر گسترده است.
اولین 50 كیلومتر یا اندكی بیشتر اتموسفیر بسیار غلیظ و متراكم است، اما كل اتموسفیر تا 10 هزار كیلومتر بر سطح زمین امتداد دارد. خارجی ترین لایه اتموسفیر را، جو خارجی (
exosphere) می نامند كه در ارتفاع 500 كیلومتر از زمین آغاز می شود. چنانچه گفته شد این پوشش تا 10 هزار كیلومتر بالا می رود و در آن قسمت، ذرات یا عناصر آزاد و خودگردان می توانند از كشش یا گرانش جاذبه ای زمین فرار كنند و توسط باد های خورشیدی پراكنده شوند.
اما این قسمت بالائی به شدت رقیق و نازك است. قسمت عمده اتموسفیر زمین پائین نزدیك زمین قرار دارد. در واقع، 75 درصد اتموسفیر زمین در 11 كیلومتر اول بالای سطح زمین می باشد.
   6. هسته مذاب آهنی زمین یك میدان مقناطیسی ایجاد می كند
زمین شبیه یك مقناطیس بزرگ است كه در بالا و پائین و در واقع نزدیك به قطب های جغرافیایی دارای قطب های مقناطیسی می باشد. این میدان مقناطیسی از سطح زمین تا هزاران كلیومتر به دور امتداد یافته و منطقه ای را ایجاد كرده كه بنام مقناطیس كره ( مگنتوسفر) یاد می شود. ما باید مدیون مقناطیس كره باشیم، زیرا در نبود آن ذرات باد های خورشیدی با زمین برخورد نموده و سطح آن را در معرض مقدار زیاد تشعشعات یا تابش های خورشیدی قرار می دهد. اما مقناطیس كره باد های خورشیدی را به دور زمین هدایت نموده و ما را در برابر آسیب آن محافظت می كند.
دانشمندان فكر می كنند كه میدان مقناطیسی توسط هسته بیرونی مذاب زمین؛ جائیكه گرما، باعث ایجاد حركت انتقالی گرمای ذرات هدایت شده می گردد. این امر باعث ایجاد جریان های الكتریكی می گردد كه میدان مقناطیسی را بوجود می آورد.
   7. گردش زمین بدور محورش 24 ساعت زمان نمی برددر واقع 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه است. این مدت زمانی است كه زمین یكبار بدور محور اش می چرخد و اخترشناسان آن را یك روز نجومی می نامند. پس حالا متوجه شدید كه یك روز 4 دقیقه كمتر از مدتی است كه قبلأ فكر می كردید. شما فكر می كنید كه این زمان با گذشت هر روز زیاد می شود و طی چند ماه روز شاید شب گردد و شب روز گردد.اما به یاد داشته باشید كه زمین بدور خورشید می گردد. هر روز، خورشید در مقایسه با ستار های دیگر حدود 1 درجه ( به اندازه ماه در آسمان) حركت می كند. حالا، اگر شما این گردش كوچك خورشید را كه بخاطر گردش زمین بدور آن متوجه می شویم نیز اضافه كنید در آنصورت با گردش زمین بدور محور اش 24 ساعت كامل را بدست می آورید.
   8. یك سال زمینی 365 روز نیست.در واقع 365.2564 روز است. این بار اضافه شد. 0.2564 روز، نیاز برای سال كبیسه را تكمیل می كند. به همین خاطر است كه حالا در گاهنامه میلادی هر سال با عدد 4 مانند 2004، 2008 و غیره قابل تقسیم است و تا اینكه بین 100 (1900، 2100 و غیره) قابل تقسیم باشد... و چنین ادامه خواهد داشت تا زمانیكه بین 400، (1600، 200 و غیره) قابل تقسیم گردد.
   9. زمین تنها یك قمر و دو سیاره هم مداردارد.
چنانچه میدانید، زمین یك قمر (ماه) دارد. اما آیا میدانید كه دو سیارك دیگر در یك مدار مشترك به دور زمین قفل شده اند؟ این سیارك ها بنام 3753 كرویتین و 200229
AA  یاد می شوند. در مورد ماه زیاد توضیح نمی دهم، زیرا مطمئن ام كه همه شما آن را به خوبی شناخته اید.
اما سیارك 3753 كرویتین كه قطر آن 5 كیلومتر است بنام قمر یا ماه دوم زمین یاد می شود. در واقع بدور زمین نمی گردد، بلكه یك مدار هماهنگ شده با زمین دارد. این قمر دارای یك مداری است كه گویا زمین را در مدار اش دنبال می كند، اما در حقیقت در یك مسیر جداگانه بدور خورشد، مدار خودش را طی می كند.
سیارك 200229
AA فقط 60 متر قطر دارد و مدار آن بدور زمین شبیه نعل اسب است كه هر 95 سال آن را به زمین نزدیك تر می سازد.حدود 600 سال، بنظر میرسد كه زمین را در مداری شبیه مدار یك ماهواره دور بزند. دانشمندان پیشنهاد می كنند كه این سیارك می تواند یك هدف خوب برای یك مأموریت اكتشافی فضایی باشد.
  10.  زمین تنها سیاره ای است كه در آن حیات وجود دارد.
ما وجود آب را در گذشته های مریخ و ذرات لازم برای ایجاد حیات را در تیتان قمر زحل كشف نمودیم. ما می توانیم آمونیو اسید ها را در یك سحابی در اعماق فضا ببینیم، اما زمین یگانه جای است كه حیات در آن كشف شده است.
اما اگر در سیارات دیگر هم حیات وجود داشته باشد، دانشمندان در حال آزمایشاتی اند تا ما را در یافتن این حیات كمك كند. یك مدارگرد دیگر بنام آزمایشگاه علمی مریخ، طی چند سال آینده به سوی این سیاره می رود و با تجربیاتی مجهز می باشد كه می تواند حیات را در خاك این سیاره كشف كند. آنتن های بزرگ رادیویی با بررسی ستاره های دور دست، سعی می كنند تا انواع سیگنال های حیات هوشمندی را كه از فضای میان ستاره ای عبور كند، بشنوند. و حالا تلسكوپ های فضایی مانند مأموریت داروین ایسا (سازمان فضایی اروپا) چنان قوی اند كه می توانند حضور حیات را در دنیا های دیگر حس كنند.
اما فعلأ همه میدانیم كه زمین یگانه جای است كه حیات در آن وجود دارد و این خود یك واقعیت جالب است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 27 بهمن 1388 :: نویسنده : داود امین زاده
شنبه 5 اسفند 1396 09:25
سلام، بله این پاراگراف واقعا لذت بخش است و من آموخته ام
بسیاری از چیزها در مورد وبلاگ نویسی. با تشکر.
دوشنبه 2 بهمن 1396 19:58
وبلاگ شیرین! من آن را پیدا کردم در حالی که گشت و گذار در اطراف یاهو اخبار.
آیا شما هر گونه راهنمایی در مورد چگونگی ثبت نام در اخبار یاهو دارید؟

من برای مدتی تلاش کرده ام اما هرگز به نظر نمی رسد که آنجا بمانم!
به سلامتی
جمعه 17 آذر 1396 01:03
My brother suggested I would possibly like this website.
He used to be totally right. This publish truly made my day.

You can not imagine simply how a lot time
I had spent for this information! Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : داود امین زاده
نویسندگان
نظرسنجی
♦نظرتون رو در مورد وبلاگمان ارسال نمایید♦باتشکر♦جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
ادكلن  Chi Chi آویز عقیق با ایه و ان یکاد  ساعت Led پوما - ساعت مخفی پوما صلوات شمار دیجیتال خاتــــم آچار همه کاره 3 دستگاه ضد خواب راننده گردنبند متولدین شهریور ماه بولگاری اصل لیزر پوینتر50 وات( برد 7 کیلومتر) دستگاه بلوتوث بر روی كامپیوتر موچین جادویی سیم کارت ریدر به همراه رم ریدر